İZLANDA GİZEMİNDEN ÖZEL BİR KESİT; “REYNİSFJARA PLAJI” – ÜNSAL AKTAŞ

 

 

 

İzlanda Gizeminden

Özel bir kesit; “Reynisfjara Plajı”                

          ÜNSAL AKTAŞ

 

         Okyanusun azameti (ki fazla yaklaşılmaması önerilir), Puffin kuşlarının zarafeti (o günlerde yavrularına Norveç’ e göç için telaşlı bir uçuş testleri yaptırıyorlardı) ve dağın diklemesine taraça tarzında kırıldığı bir coğrafya. Bu yöreye özgü siyah kumlarla bezenmiş bir plaj emsalsiz konumdaki zemini oluşturuyor.

DCIM100GOPROGOPR0664.JPG

Bu denli nadir renkli ve farklı unsuru buluşturan bölgenin adı “Reynisfjara Plajı”. İzlanda’ nın güneyinde, Katla Volkanı ile Mydalsjökull buzuluna yakın konumda olup başkent Reykjavik’e 110 km. Vik kasabasına ise yaklaşık 7 km. uzaklıktadır. Plajın siyah kumlarının sebebi lavlardan kaynaklanmaktadır. Burada bazaltik karakterde

3_638x480

org çubuklarına benzer kayalar bulunmaktadır. Mağmanın 1000 metrelik buzul ile ani karşılaşması sonucu bu tipik kayalar oluşmuştur. Yani mağmanın katılaşmış halidir. Plajdaki siyah kumlar da bu volkanik kayaların yıllar

DCIM100GOPROGOPR0674.JPG

8_640x480

içerisinde suyun ve hava şartlarının etkisiyle parçalanması sonucu oluşmuştur. Turistler için çok  ilgi çekici kayalar aynı zamanda İzlanda mimarisini de etkilemiştir. Başkent Reykjavik de bulunan Lüteryan kilisesi;  Hallgrimskirkja bunun en güzel örneklerinden biridir.                                                                                                                           DSC08093_360x480  Ziyaretimizi puslu bir havada ve çiseleyen yağmurun eşliğinde yapıyoruz. Ne var ki yağmur sahilden biblo gibi taşları toplamamıza ve siyah plaj kumu numunesi almamıza engel olamıyor.

DCIM100GOPROGOPR0671.JPG

7_640x480

Kuzeyin papağanı olarak tanımlanan Puffin kuşunun yaşam alanı da burası. Bu güzel kuşların gagası yediği renkli deniz ürünlerinden ötürü kırmızı. Özellikle yazın bu renk daha da koyulaşıyor ve güzelleşiyor. Nedeni deniz kabuklularındaki bir pigmentten kaynaklanıyor. Yaz aylarında bu kabukluların miktarı arttığından ve kuşlar bu besine daha rahat ulaşabildiğinden; gagaları koyulaşıp kışın açılıyor.

11_640x480

12_640x391

 

Maalesef İzlandalılar bu nadir kuşun yüreğini restoranlarda çiğ olarak ve şişe dizip tüketiyorlar.

Aslında bizim gittiğimiz dönem ( Ağustos sonu-eylül başı ) Puffin kuşlarının göç mevsimiydi. Norveç, Kanada ve Kuzey Amerika’ya bir kısmı göç etmişti bile. Ancak ebeveyn iç güdüsüyle yavrularına uçmayı öğretmek için kalan bir grup puffin kuşunu izleyebilmek bizim için büyük şanstı.

14_640x480

15_640x480

16_640x480

İzlanda’ nın alameti farikası olarak 3 şey sayın denilse bence Gayzerler ve sayısız şelalelerle birlikte Paffin kuşları listede yer alır. Bu simge kuş denize yakın ve yatay tepeliklerde yaşıyor. Ülkeyle öylesine özdeşleşmiş ki ona özgü nice obje ve figürleri (kartpostallar, heykeller vb.) her yerde görmek  mümkün.

1_640x455

Fjadrargljufur Kanyonu

Kara plaja gelmeden önce yanından geçtiğimiz görselliği müthiş Fjadrargljufur Kanyonundan da bir kare paylaşmak istiyorum. Film seti güzelliğindeki bu doğa harikası yerde; yeni nesil gençlerin sevdiği sanatçı Justin Bieber ın bir klibi çekilmiş. Hemen hatırlatalım; popüler dizi Game Of Thrones in bir sahnesi de kara plajda çekildi

 

9_640x480