KAPUZBAŞI ŞELALELERİ ( YAHYALI – KAYSERİ ) – ERTUĞRUL FIRATLI

 

KAPUZBAŞI ŞELALELERİ ( YAHYALI – KAYSERİ ) – ERTUĞRUL FIRATLI

kapuzbaşı-1_640x480

Kayseri ve çevresini içine alacak kültür ve doğa gezimizin en önemli ve merak ettiğimiz etabı idi “Kapuzbaşı Şelaleleri” . Daha önce de bu şehri ziyaret etmiş ancak konumunun biraz ters olması nedeniyle şelaleleri hep ihmal etmiştik. Aladağlar Milli Parkı içinde yer alan şelaleler, Kayseri’ye yaklaşık 150 km. uzaklıkta olup Yahyalı ilçesinde bulunmaktadır. Yahyalı sonrası yol, dar ve virajlı olduğundan biraz daha zorlaşmaktadır. Ancak içinden geçtiğiniz kanyon, şoför için olmasa da diğer yolcular açısından, dik ve çok yüksek dağlar nedeniyle orman ile birleşerek görsel bir şölen sunmaktadır.

kapuzbaşı-2_360x480

kapuzbaşı-4_640x480

kapuzbaşı-3_360x480

Debisi nedeniyle Türkiye’deki  en büyük şelaleler arasında yer alan Kapuzbaşı, pek çok yerde “dünyanın en yüksek ikinci şelalesi” olarak geçmektedir. Ancak hemen belirtmek isterim ki; bu unvan,  bulunduğu rakımdan kaynaklanmaktadır. Zaten bulunduğu yer, 700 metre yükseklikte konumlanmaktadır. “Voklüz ayna “ denilen ve kaya içinden adeta fışkırarak çıkan 7 adet şelaleden oluşmaktadır. Bu şelalelerin suları daha sonra Zamantı ırmağı ile birleşmektedir. Yahyalı ilçesinde ayrıca iki şelale daha bulunmaktadır.

kapuzbaşı-6_640x480

kapuzbaşı-8_640x480

kapuzbaşı-7_360x480

kapuzbaşı-5_640x480

Girişinde küçük arabalar için belirlenen miktarı ödedikten sonra, park edeceğiniz kısma geçiyorsunuz. Park yeri bulma konusunda, özellikle yoğun günlerde biraz sıkıntı yaşayabilirsiniz. Bu bölümde yemek yiyip, çay içebileceğiniz mekanlar kısıtlı ve az. Biz gezimizi tamamladıktan sonra, şelalelere gelmeden ayrılan bir yol ile ulaşabileceğiniz, pansiyon ve lokantaların olduğu yeri tercih ettik. Burada coşkun suların hemen yanında oturarak, yemek veya çay-kahve ihtiyacınızı zevkli bir şekilde karşılayabilirsiniz.