KUMARAKOM’UN OTANTİK KAYIKLARI-KERALA-GEZGİN YÜZLER GRUBU

 

 

KUMARAKOM’UN OTANTİK KAYIKLARI-KERALA-GEZGİN YÜZLER GRUBU

 

5_640x480

Huzur eyaleti Kerala’da eyalete bağlı Kumarakom’da tekne gezisi yapma şansını yakaladık. Hint okyanusundan gelen ters akıntılarla oluşmuş Vembanadu Gölü ve özellikle otantik kayıklar gerçekten görülmeye değerdi.

Back water denilen dalyanda  iki taraflı akıntı vardır. Bazen nehirden göle, gölden denize; bezen de denizden göle, gölden de nehire doğru akıntı gerçekleşmektedir.

4_640x480

Kumarakom tamamen Back water denilen dalyan ile meşhurdur. Hem tuzlu su hem tatlı su olduğu için de balık çeşidi çok fazladır. Burası tropik bir bölge olup arkasında dağlar bulunmaktadır. Bu dağlar sayesinde bol yağış olur. Dolayısıyla yoğun ve kendine has bitki örtüsüne sahiptir. Sonuç olarak da baharatın merkezi durumundadır.

3_640x480

Burada iç tarafa doğru kanallar bulunmaktadır. Küçük adacıkları birbirine bağlayan köprüler ve yaklaşık 10 yıldır hızla çoğalan oteller bulunmaktadır. İşte bu  göl, nehir ve kanalların süsü ise otantik kayıklardır. Kayıkların üzeri yarım silindir şeklinde kapalıdır. Eskiden tamamen günlük ihtiyaçlar için kullanılırken bu kayıklar günümüzde 3-4 kabinli odalardan oluşan otellere dönüştürülmüştür. Bu tip turizme ilgi artmış, kayıklar gezi ve konaklama amacıyla kullanılmaya başlamıştır. Hatta keralanın simgelerinden biri bile olmuştur.

Paylaşacağımız videoda sizlere de bu güzellikleri sunmak istiyoruz.