MALDİV ADALARI-EMEL FIRATLI

 

 

 

 

MALDİV ADALARI(EMEL FIRATLI)

resim A_640x480

Günlük koşturmalardan yorulmuş gerçekten dinlenmeye , biraz uzaklaşmaya ihtiyacınız olan dönemler için iyi bir seçim Maldiv adaları. İnanın ilaç gibi gelecek . Daha hava alanına inmeden uçaktan kuşbakışı görünüşte edindiğiniz ilk izlenim ; turkuaz,beyaz ve mavinin uyumu  size bunu anlatmaya yetecek.Aşağı yukarı 2000 veya daha fazla adadan oluşan bir ülke. Maldivlere THY direkt uçuşu var fakat biz fiyatı daha uygun olduğu için Katar havayollarını tercih ettik. ( Doha aktarmalı olarak )

resim 1_640x480

Her ada üzerinde bulunan otelin adı ile anılmakta . Mesela bizim adanın adı ;Adaaran Club Rannalhiydi. Bizim ada Güney Male Atolünde (South Male Atoll ) bulunmaktaydı ve havaalanına 35 km uzaklıktaydı. Maldivler  26 adet Atoll  den oluşmakta ; bunlar halka şeklinde mercan adaları olup pek çok adayı bünyesinde barındırıyor.Su yüzeyine çıkan mercan resiflerinin birleşmesinden adacıklar oluşuyor.

???????????

Velana havaalanı kuzey Male atolünde bulunan Hulhule adası üzerinde bulunuyor ve başkent Male’ye çok yakın . Hatta havaalanı ile Male arasında bir köprü inşa edilmekteydi , 2018 yılında açılış yapılacakmış. Havaalanı küçük, işlemler çok hızlı ve güler yüzlü polisler tarafından sorunsuzca halledildi ve bavullarımızı aldıktan sonra ismimizin yazılı olduğu tabela ile bizi karşılayacak olan Muhammet beyi aramaya başladık. İlk etapta göremeyince biraz bekledik fakat ses soluk çıkmayınca otellerin danışma masalarının olduğu bölüme geçtik. Şansımıza bizim kalacağımız Adaaran Club Raanalhi’nin de deskinin olduğunu gördük.İşlemlerimizi yaptırdığımız  İstanbul firması ile buradaki firma arasında bir kopukluk yaşandığını anladığımızda İstanbul’u ,bizim işlemlerimizi yapan görevliyi aradık .Onların da araya girmesi ile işler düzeltildi ve bizi bekleyen sürat motoruna alındık.

resim 3_640x461

Havaalanı ile  adalar arasında ulaşım uçak veya sürat motoru ile sağlanmakta ancak bazı uzak adalar için uçak +sürat motoru da gerekebiliyor. Gerilen sinirlerimiz sürat motorunun hareketi ile yatıştı.Yaklaşık bir saat süren yolculuğumuz sonucu kalacağımız adaya ulaştık. Otele giriş işlemlerimiz ardından odamıza daha doğrusu evimize yerleştik.Biz seyahat öncesi seçimimizi  water bungalow dan yana kullanmıştık ve gerçekten de çok isabetli bir karar  vermişiz.resim 4_635x480

resim 5_640x480

Bizim adanın  bir tarafı plaj olarak düzenlenmiş . Cafe ,bar ,restorant ,resepsiyon ,spa merkezi ve aktivite merkezi  ile misafirlerin kalacağı binalar deniz manzaralı olarak dizayn edilmiş.Adanın orta kısmı çalışan personelin  evlerine ve çamaşırhane vs gibi bölümlere ayrılmış fakat ağaçlar,doğal çitler ve çiçekler ile o kadar güzel kamufle edilmiş ki asla gözü rahatsız edecek bir şey yok ortada.Tek veya iki katlı olarak dizayn edilmiş binaların önünden denize girebiliyorsunuz .

resim 6_640x480

resim 7_640x387resim 8_640x480

resim 9_640x480

resim 10_640x480

 

Water bungalovlar ise tamamen denizin üzerinde inşa edilmişler. Resimde görüleceği üzere deniz üzerine yapılan bir yürüyüş yolu ile bu bungalovlara ulaşıyorsunuz. Bizim adada 14 adet bungalow vardı. Abiminki ve bizimki yan yanaydı ve sık sık komşuculuk oynadık daha doğrusu biz ev sahipliği yaptık çünkü Türk kahvesi ile ilgili her şey bizdeydi :)))

Bir platform üzerine inşa edilen bungalovlar  ikiz villa tipi olup iki  evi  barındırmaktaydı . Evimize girdiğimizde bizi bekleyen en güzel sürpriz zeminin bir kısmının camdan yapılmış olmasıydı ki altınızda okyanusu ve içindeki çok zengin okyanus balıklarını seyredebiliyordunuz. Geceleri o bölümü ışıklandırabilyorsunuz , yüzlerce balık ışığa geliyor ve seyrine doyum olmuyor.Zaten biz her gece bütün ışıkları kapatıp sadece o bölümü aydınlatıyor ve öyle uykuya dalıyorduk.Dalga sesleri eşliğinde uyuyup uyanmak gerçekten çok büyük bir zevk . Bir de sabahları bu sese envai çeşit deniz kuşlarının ötüşü eklenince keyfine doyum olmuyordu.

resim 11_640x480

resim 12_640x480

Evinizden bir merdiven ile denize inebilme şansınız da var ve mercanların üstünde yüzebiliyorsunuz . Her an küçük köpek balıkları,boy boy vatozlar ,yeşilli mavili renk renk balıklar arasında yüzme şansını yakalıyorsunuz . Arada balık sürülerinin içine dalıyor ,sizden kaçan ve havaya zıplayan  balıklarla çok güzel anlar yaşayabiliyorsunuz. Başta biraz ürkütse de sonra alışıyorsunuz. Yalnız belirtmeden geçemeyeceğim  bir akşamüzeri Nika barda otururken önümüze kadar yaklaşık 2 metre boyunda köpek balığı geldi . Bir de evimizin terasında güneşlenirken kanatları arası mesafe 1-1,5 metre eninde vatoz balığı gördük . Yüzerken karşılaşsaydık ne yapardık bilemiyorum.( Hemen belirtmeliyim ki, bunlar insanlara zarar vermeyen hatta korkan köpek balıkları. ) Yüzmediğimiz, güneşlenmediğimiz  zamanların çoğunu evimizin terasında kitap okuyarak, sohbet ederek  geçirdik.

Açık okyanusa bakan terasın üzeri otantik bir şekilde sazlardan oluşan çatı ile kaplı ,daha doğrusu tüm çatı aynı malzeme ile kaplanmış ve çok güzel koruyor .Anladığım kadarıyla da uzun ömürlü çünkü yapımı bir hayli emek istiyor. Yan yana dizilen eni bir metre kadar olan şeritler kiremit usulü üst üste sıralanarak dizilmişler ve en üstlerine de bir file  gerilmiş.

resim 13_640x480

Terasta ; sabah güneşin doğuşunu,akşam batışını geceleri ise ay ve yıldızları seyretmek ,üstelik bunu Hint okyanusunun ortasında yapmak sonsuz bir haz veriyor.

resim 14_640x480

resim 15_640x480

resim 16_640x480

Adada yemekhane bölümü açık büfe sistemi ile çalışmaktaydı. Her zaman her şey dahil sistemine karşı olmamıza rağmen  bir adada olduğumuz için ve bu sefer gezmeyip sadece dinleneceğimiz için tercih sebebimiz oldu . Çok da iyi yapmışız seçimlerimizin büyük kısmı zengin deniz ürünlerinden yana oldu.(Herşey dahil sistemi özellikle Maldiv adalarında tercih edilmeli , aksi takdirde çok daha fazla ödeme yapmak zorunda kalabilirsiniz.) Adada iki farklı bar , bir spa merkezi ,bir alış veriş merkezi ve bir de su sporları merkezi bulunmaktaydı.Dilerseniz dalış,jet ski,balık avlama turları veya fotoğraf turlarına katılabiliyorsunuz.Resimde görülen tekne ile dalış turlarına gidiliyor ve içinde her türlü techizat bulunmakta.

resim 17_640x480

Eksi derecelerde bıraktığımız Ankara’dan sonra Maldivler’in 30 derecesi , insanı yormayan esintisi ve ideal nem oranı çok güzeldi. Buraya gelmek için en uygun  zaman kuru mevsim olan aralık ve nisan arası dönemdir. Biz ziyaret için ocak ayını seçtik ,her şey gerçekten çok güzeldi.Tabii bu dönem en yoğun sezon olduğu için fiyatlar pahalı olabiliyor. Ancak eğer gitmeyi kafanıza koyduysanız takip etmekte fayda var çünkü belirli dönemlerde promosyonlar yapabiliyorlar (üç gün alana  beş gün veya beş gün alana bir hafta promosyonu gibi)

resim 18_640x480

resim 19_640x415

Bu arada belirtmeden geçemeyeceğim komşularımız arasında yeni evli çiftler ağırlıktaydı. Etrafta aşkın,sevginin pozitif enerjisi de çok fazlaydı

Doyumsuz beş gün geçirdik. Daha fazla kalınırsa bıktırır mıydı bilemiyorum ama ara sıra böyle koşturmasız tatile de ihtiyaç var. Hem vücut hem ruh detoksu yapabiliyorsunuz. Maldivlerdeki nisbeten koşturmacalı tek aktivitemiz başkent  Male gezimiz oldu. Male ve Maldivler hakkında bazı bilgileri Male yazımda  paylaşmak istiyorum .

resim 21_640x480

resim 20_640x480