BİR HANEDANIN BİTTİĞİ KENT(ÜNSAL AKTAŞ) – RUSYA FEDERASYONU

(RUSYA FEDERASYONU)- ÜNSAL AKTAŞ

Resim 1_640x480

Batı Sibirya gezimizin uğrak noktaları Çelyabinsk, Kurgan, Tümen ve Ekatrinburg olarak belirlendiği için 2014 yılında yolumuzu Rusya Federasyonunun bu önemli ve özel şehrine de düşürdük. Kent bir demir fabrikası olarak isimlendirilmiş ve 1723 yılında şekillenmeye başlamış. 1781 yılında 2. Ekatarina tarafından gelişmiş bir kasaba olarak Perm Eyaletine bağlanmış. Daha sonra adı Sverdlovsk olarak değiştirilse de giderek bir sanayi merkezine dönüşmüş. Şimdiki adına 1991 yılında yeniden kavuşmuştur.

Ekatrinburg’a olan yolculuğumuza Tümenden kiraladığımız araba ile ve 331 km kat ederek başladık. 2014 yılının Temmuz ayı sonunda kente ulaştığımızda sürekli yağan yağmur kara dönüşmüştü. Nitekim arabanın kaloriferlerini yaktığımızı anımsıyorum.

Rus Çarı büyük Petro tarafından eşi Çariçe 1.Katherina’ya adanmış olan kent olağanüstü bir tarihi olaya tanıklık ettiği için bilhassa bilinir ve tanınır. Osmanlı, Habsurg ve Romanoflar ağırlıklı olarak ve eş zamanlı tüm Avrupa’ya hükmeden hanedanlardır. Genellikle hanedanların yok oluşu tarihte üzerine yoğunlaşılan farklı facialarla noktalanmıştır. İşte Ekatrinburg’da Romanof hanedanının resmen ve fiilen bittiği coğrafyanın adıdır.

Ekatrinburg Ural Federal bölgesinin merkezi olup, Uralların en büyük Rusya Federasyonunun ise 4. büyük kentidir. Şehir İset Nehri kenarında kurulmuştur. 1,5 milyon nüfuslu şehrin büyük çoğunluğunu Ruslar oluşturmaktadır.

RESİM 2_640x352

İlk olarak şehrin Arpad Sokağı da olan Vaynera Caddesini boydan boya dolaştık. Güzergâh üzerinde bulunan bir dizi anıt ve heykeli kapalı trafikten ötürü rahatlıkla ve keyifle fotoğrafladık

Resim 3_640x402

Resim 4_640x479

Resim 5_632x480

Lenin Bulvarından yürüyerek İset Nehrine ve Baraj Gölüne ulaşmak mümkün. Tarihi Belediye binasını ziyaret etmek ve şehrin en yüksek binası olan Vsotkiy ‘i (gökdelen) görmemek kente karşı haksızlık olur. Bu gökdelenin adını vermek için halk oylaması yapılmış. Rus halkının sevdiği sanatçılardan Simonoviç Vsotkiy referandumu kazanmış.

Tabii kentin olmazsa olmazı ve Hanedanın bitişinin tanıklığını yapan Kan Kilisesi daha çok anlatımı hak ediyor. Kilise kentin en büyüğü olma özelliğine sahiptir. Şehrin her tarafından görülebilen bu altın kubbeli kilise büyük bir parkın içinde inşa edilmiştir. Burada 17 Temmuz 1918 tarihinde son Rus Çarı 2. Nikola, karısı dört kızı ve bir oğlu hep birlikte kurşuna dizilerek infaz edilmişlerdir.

Resim 6_640x470

Resim 8_626x480

Resim 7_640x427

Kan Kilisesi içinde kanlı finali de özneye alan değişik objelerin satıldığı zengin bir stand da mevcuttur.Biz gezimizde Kan Kilisesinin bitişiğindeki Çar ailesinin sürgün yaşadığı sarayı da gezdik.

Resim 9_640x463

 

Yolu buralara düşenler için Perm yolundaki iki kıtanın sınırı kabul edilen Avrupa-asya anıtını ve biraz ilerideki Svokis köyünde bulunan Romanoflar Manastırını (Ganina Yama) ziyaret etmelerini öneririm.

Resim 10_640x394

 

Ekatrinburg çıkışındaki yoğun seralar bilhassa dikkatimizi çekti. Demek ki ta buralar da dahi sebze yetiştirilebiliyor. Nitekim buğday, mısır, ayçiçeği, patates ve lahana tarlalarından geçiyoruz.