MASAYA VOLKANI ( NİKARAGUA ) – ERTUĞRUL FIRATLI ( VİDEO DESTEKLİ)

 

 

MASAYA VOLKANI ( NİKARAGUA ) – ERTUĞRUL FIRATLI

masaya-7_640x480

14 yanardağa sahip Nikaragua’nın en önemli turistik mekânlarından biri olan Masaya volkanı başkent Managua’ya 30 km uzaklıkta bulunmaktadır. İşin en güzel tarafı da araç ile kraterin çok yakınına kadar gidebiliyor ve hazırlanan seyir teraslarından aşağı bakabiliyor olmanızdır. Tabii turistlerin yoğun olduğu dönemlerde sıra dahilinde içeri girilebiliniyor.

Tanıtımına başlamadan önce beni çok etkileyen bu volkandan kısa birkaç video paylaşmak istiyorum;

 

masaya-1_640x372

masaya-2_640x480

1670-1671 yıllarında patlama yapan volkan, 20-25 yılda bir ataklar yapmaktaymış. Uzun süredir patlama gerçekleşmediği için, yerli rehberimiz “her an herşey olabilir” demişti. Tabii bunu duyunca bizim için biraz daha ürkütücü olan Masaya, zaman zaman hareketlilik göstermekte. O dönemlerde uzmanlar buraya gelerek ölçüm ve testler yapmaktalar. Doğal olarak bu işlemler sırasında turistik gezilere kapatılıyor.

masaya-8_640x480

Volkan, aktif olduğu için sürekli duman çıkarmakta ve bölgede bir  sis tabakası oluşturmakta. Zaten parka girdiğinizde yoğun kükürt kokusunu hemen hissediyorsunuz. Görevliler 5 dakikadan fazla aşağı bakmamanız konusunda sık sık sizi uyarıyorlar, yoksa gözlere zarar verebiliyormuş.

DCIM102GOPROGOPR3183.JPG

DCIM102GOPROGOPR3185.JPG

Kraterin ağzına kadar çıkıla bilindiği için, sessizlik hakim olduğunda fokurdama seslerini rahatlıkla duyabiliyorsunuz. Hatta gündüz gözüyle bile kıpkırmızı lavları görebildiğiniz ilginç, ilginç olduğu kadar da ürkütücü bir volkan.Biz ilk defa aktif bir volkanı, fokurdayan lavları bu kadar yakından bu kraterde gördüğümüz için çok etkilendik. Gerçekten de çok muhteşemdi. Özellikle geceleri karanlıkta lavların görüntüsü çok daha etkileyici olduğundan gece turları da düzenleniyor.

masaya-10_640x480

masaya-11_640x480

masaya-12_640x480

masaya-13_640x480

Burada yaşayan Maya halkı, çok eski zamanlardan beri buraya “cehennemin ağzı”  ( Krater  La Boca Del İnfierno ) diyorlar ve geçmiş zamanlarda yanardağı sakinleştirmek için, kendilerine zarar vermemesi için adak adıyor ve özellikle genç kızları canlı olarak volkana atıyorlarmış

masaya-3_640x480

Masaya Volkanı, 54 km. karelik alanı kaplayan bir milli park içinde yer almaktadır. Biri aktif olmak üzere 2 volkan, 5 krater ve bir lagün içeren ve koruma altında olan bu park , tamamen volkanik araziden oluştuğu için, bu araziye özgü bitki örtüsünü de gözlemleyebileceğiniz özel bir alan. Parkın içinde hemen her yerde patlama sonucu etrafa

masaya-4_640x480

savrulan volkanik taşları görüyorsunuz. Bu da patlamanın ne kadar güçlü olduğunu anlamanızı sağlıyor. Hemen etrafında yerleşim yerlerinin olması da düşündürücü, hatta büyük bir patlamada başkent Managua nın bile çok etkileneceğini, o denli büyük bir güce sahip volkan olduğunu söylüyorlar.

masaya-14_640x480

Çok ilginç bir bilgiyi de paylaşmak istiyorum; bu volkana has ve bu volkanın içinde, kükürt kokusundan etkilenmeden yaşayabilen bir kuş türü mevcut. Bu volkan da içinde canlı yaşayabilen tek volkan.

masaya-9_640x480