NİL NEHRİNİN DOĞDUĞU TOPRAKLAR/ MURCHİSON ŞELALESİ-UGANDA ( EMEL FIRATLI)

 

 

NİL NEHRİNİN DOĞDUĞU TOPRAKLAR / MURCHİSON ŞELALESİ – UGANDA ( EMEL FIRATLI)

9_640x480

Bu yazımda sizlere Nil Nehrinin doğduğu topraklardan, Victoria Gölünden, Murchison Milli Parkı ve Şelalesinden bahsetmek istiyorum. Dünyanın en uzun 2. Nehri olan Nil’in  ( en son araştırmalar neticesinde Amazon 1. Sıraya yerleşmiştir.) doğduğu yer Victoria Gölüdür. Afrika nın en büyük tatlı su gölü olan Victoria; Kenya, Tanzanya ve Uganda topraklarında bulunmaktadır. Victoria Nil Nehri buradan doğmakta ve diğer kolları (Mavi Nil, Beyaz Nil) ile birleşerek, güneyden kuzeye doğru 6.853 km. yol kat ederek Akdeniz’e dökülmektedir. Kendi gibi doğduğu bölge de etrafına hayat vermekte ve eşsiz manzaralar sunmaktadır. Uganda’nın başkenti Kampala ve Uluslararası Havalimanına sahip olan Entebbe şehirleri, Victoria gölü kıyısında kurulmuşlardır.

1_438x480

10_640x360

Kuzeybatı Uganda’da, Albert Gölü kıyısında konumlanan Murchison Falls, ülkenin en büyük Milli Parkı olup içinde aynı adla anılan Şelaleye de ev sahipliği yapmaktadır. 76 memeli türü ve 450 den fazla kuşa yaşam alanı sunmaktadır. Park alanı içinde yaptığımız safari sırasında; fil, su aygırı, şempanze gibi pek çok hayvanı yakından ve kendi yaşam alanları içinde gözlemledik.

2_640x480

4_640x480

7_640x480

3_640x480

5_640x360

Ancak en çok etkilendiğim nokta; Murchison Şelalesi oldu. Pek çok kez güzel Nil’i farklı yerlerden veya üzerinde seyahat ederken seyretme şansına eriştim. Ancak böylesine çılgın,  gürültülü ve sisli haline burada şahit oldum. Bu bölgede genişliği yaklaşık 50 metre olan Nil nehri, 8 metre eni olan dar bir boğazdan geçmek zorunda kalıyor,  işte kıyamet de o zaman kopuyor. Kırk metre yükseklikten adeta gök gürültüsünü andıran bir sesle ve etrafını sis tabakası ile kaplayarak adeta kükrüyor.

Dünyanın en önemli şelalelerini ziyaret etme şansına sahip birisi olarak, buradan çok büyük keyif aldığımı, ıslandığım halde yanından ayrılmak istemediğimi, suyun ve tabiatın gücünü bir kez daha iliklerime kadar hissettiğimi belirtmek isterim.

Park aslında Rift Vadisinin parçası olan Albertine Riftinin kuzey ucunda yer almakta ve videolardan da anlaşılacağı üzere Nil Nehri, ihtişamla bu yarığa düşmekte. En ihtişamlı kısmını yaya olarak ama tabii ıslanmayı göze alarak gezebilmektesiniz.

 

12_640x480

6_640x480

8_640x480

Nil Nehri üzerinde yaptığımız tekne gezisinde; su aygırları, zürafalar, filler, Nil timsahları, rengarenk kuşlar bize eşlik etti  ve gezinin son kısmında Murchison Şelalesini bir de nehrin üzerinden ama tabii uzağından görme keyfini yaşadık.

11_640x480