SEYAHAT SİGORTASI – DEVRİM BORA ÖZÜDOĞRU

 

 

SEYAHAT SİGORTASI – DEVRİM BORA ÖZÜDOĞRU

Bundan 20 sene öncesine kadar tatil bizim için genelde yaz aylarında, biraz da okulların Şubat tatili dönemlerinde yapılan aktivitelerdi. Uçak zor ulaşılan bir yöntemdi,  genellikle kara yolunu tercih ederdik.

Günümüzde ise seyahate çıkmak, tatile gitmek hem daha erişilebilir hem de zaruri bir ihtiyaç haline geldi.  Gündelik hayattan sıyrılıp, iş stresinden uzaklaşmak için gerek yurt içi gerek yurt dışı tatiller vazgeçilmezimiz oldu.

Bununla birlikte bazı sıkıntılar da ortaya çıktı. Özellikle yurt dışı seyahatlerde yaşanan rahatsızlıklar, kazalar gibi durumlarda; oralarda geçerli sağlık güvencemiz yoktu ve bu gibi durumlarda önümüze ciddi ödeme rakamları gelebiliyordu. Derken özellikle yurt dışına yapılan seyahatlerde Yurt Dışı Seyahat Sigortası zorunlu hale getirildi ve yurt içi seyahatlerde de uygulanmaya başlandı. İlk bakışta zorunluluktan yapılıyor gibi görünse de aslında içinde bulundurduğu teminatlar bakımından çok önemli bir poliçedir Seyahat Sigortası. Üstelik bu geniş  kapsama göre de primleri çok düşük poliçelerdir. Poliçenin içerisinde;  Tıbbi tedavi teminatı, tıbbi nakil teminatı, cenaze nakli, refakatçi nakli, refakatçi konaklama giderleri, kişisel eşyaların ikamesi, gerekli ilaçların sevki, refakat edilemeyen çocukların geri dönüşü, hastaneden taburcu oluşunu takiben otelde konaklama, ülkeye öngörülemeyen dönüş (birinci derece akrabanın vefatı), acil mesajların iletilmesi, idari asistans, bagaj kaybı yada hasarı, kayıp bagajın bulunup ulaştırılması, hukuki yardım gibi teminatlar bulunmaktadır.

Fakat burada dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. Yurtdışında yaşanılan olumsuz olaylarda öncelikle sigorta şirketinin poliçe üzerinde yazan telefonundan aranması ve sigorta şirketinin  yönlendirmesiyle aksiyon alınmalıdır. Aksi durumlarda poliçede  teminat olsa dahi ilk anda sigorta şirketinin aranmaması nedeniyle bazı teminatlar  poliçede yer alsa dahi teminat dışı kalabiliyor. Zira sigorta şirketlerinin yurt dışı organizasyonlar için anlaşmalı olduğu ve uygun koşullarla çalıştığı şirketler vardır ve bunların harici ödemenizi gerçekleştirmeyebilir.

Seyahatlerinizin baştan sona sağlıkla ve keyifle geçmesi dileklerimle,

OZUDOGRU_640x380