SU KUKLALARI ( VİETNAM ) – GEZGİN YÜZLER GRUBU- VİDEO

 

SU KUKLALARI ( VİETNAM ) –GEZGİN YÜZLER GRUBU

Vietnam’ın geleneksel su kuklaları Unesco Dünya Somut Olmayan Kültürel Miras listesindedir. Geçmişte ; çeltik tarlalarında çocukları eğlendirmek amacıyla  başlamış, kendi aralarında da ilgi görünce gelişerek zamanımıza kadar ulaşmış bir gösteri sanatıdır.

1_640x480

2_640x480

Sadece bu iş için ayrılmış özel tiyatro binaları bulunmaktadır. Sahne özel olarak hazırlanmakta ve sahnenin içinde bir havuz bulunmaktadır. Bizim gittiğimiz tiyatroda fon olarak bir saray silueti kullanılmıştı. Havuzun hemen arkasında bambu kamışından oluşturulmuş birkaç parçalı perde bulunmaktaydı ve kuklalar bu bambu perdelerin arasından sahneye girip çıkmaktaydı.

4_640x431

Kuklalar ahşaptan, onları oynatmaya yarayan çubukları ise bambudan yapılmaktadır. Tiplemeler olarak su perileri, köylüler, askerler, ejderhalar, anka kuşları, balık, ördek, kaplumbağa gibi tiplemeler kullanılmaktadır. Gösteri esnasında ejderhaların ağzından su fışkırtması , dumanlar çıkması gibi görsel efektler de kullanılmaktadır.

5_640x426

Sahne açıldıktan sonra müzik icra edecek sanatçılar sahnenin sağında ve solunda yerlerini alırlar ve canlı olarak sunumlarını yaparlar. Gösteri esnasındaki müzikler dinlemeye  değer , otantik parçalardan oluşmaktaydı.

3_640x443

Gösteri boyunca kuklaları idare eden sanatçılar , bambu perde arkasında ve suyun içinde kalmak suretiyle sanatlarını icra ediyorlar. Gösteri bittikten sonra selamlama faslında onları görebiliyorsunuz.

9_640x448

Şimdi sizlerle kısa kısa birkaç bölümden örnekler sunmak istiyoruz. İyi seyirler